جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ال ای دی به زبان ساده

ال ای دی به زبان ساده | انواع ال ای دی
سالها پیش بشر توانست با عبور جریان الکتریکی از لامپ های رشته ای نور را به شکلی متفاوت تر...

آموزش ساخت تابلو ثابت

آموزش ساخت تابلو چلنیوم

آموزش ساخت مدار فلاشر

آموزش ساخت تلویزیون شهری

آموزش ساخت تابلو روان

سالها پیش بشر توانست با عبور جریان الکتریکی از لامپ های رشته ای نور را به شکلی متفاوت تر از گذشته به زندگی خود وارد کند، که این امر تا به امروز نیز ادامه یافته است.اما لامپ های رشته ای دارای معایب بزرگی هستند که از آن جمله می توان به تلفات حرارتی زیاد و طول عمر کم اشاره کرد. این معایب باعث شد تا دانشمندان همواره به دنبال جایگزینی مناسب برای آنها باشند. تا اینکه پیدایش دیودهای نورانی یا همان ال ای دی ها توانست این نیاز را تا حد زیادی برآورده سازد.در این مقاله شما متوجه میشوید که ال ای دی چیست و با انواع ال ای دی آشنا میشوید.

ال ای دی چیست ؟

LED مخفف عبارت light-emitting diode یا دیود ساطع کننده نور می باشد. عملکرد ال ای دی ها بدین صورت است که با عبور جریان الکتریکی از آنها وقتی الکترونی از لایه ای جدا می شود انرژی آزاد شده آن به صورت نور در می آید که البته شرح کامل جزئیات آن در این مقاله نمی گنجد.

از جمله مزایای لامپ های ال ای دی می توان به داشتن عمر طولانی (حدود ۱۰۰۰۰۰ ساعت) ، تلفات حرارتی کم ، برق مصرفی بسیار پایین ، کوچک و محکم بودن و … اشاره کرد.

ال ای دی به زبان ساده | تابلوکاران

در ادامه این مطلب به تشریح عنوان های زیر خواهیم پرداخت :

–       انواع ال ای دی از نظر سایز –       انواع ال ای دی از نظر رنگ نور –       انواع ال ای دی از نظر قابلیت تغییر رنگ –       انواع ال ای دی از نظر شکل ظاهری –       انواع ال ای دی از نظر ولتاژ کاری –       انواع ال ای دی از نظر جریان و توان مصرفی

انواع ال ای دی از نظر سایز :

ال ای دی چیست؟

 

ال ای دی  ها در سایزهای مختلف ۱۰mm,5mm, 3mm و… تولید و عرضه می شوند. وقتی از سایز یک ال ای دی صحبت می شود منظور قطر سطح مقطع زیرین حباب آن است و همانطور که در شکل ملاحظه می کنید، اگر بگویند سایز یک ال ای دی ۵mm است. در واقع قطر حباب آن ۵mm می باشد.

انواع ال ای دی از نظر رنگ نور :

یکی از مزایای ال ای دی ها اینست که می توانند نور را در رنگهای مختلفی تولید کنند که این قابلیت باعث شده است تا کاربردهای متنوعی برای آنها  تعریف شود و طراحان براحتی بتوانند آنها را بارنگ ها و سایزهای دلخواه در مدارات خود بکار برند. نور ال ای دی ها می تواند سبز، قرمز، آبی، سفید ، نارنجی، بنفش و… باشد. ال ای دی به زبان ساده | تابلوکاران

انواع ال ای دی از نظر قابلیت تغییر رنگ

از نظر قابلیت تغییر رنگ ال ای دی ها دارای سه نوع تکرنگ، سه رنگ و هفت رنگ می باشند. نوع تک رنگ دارای دو پایه بوده و نور خروجی آن تنها یک رنگ است. نوع سه رنگ دارای سه پایه می باشد که یک پایه آن مشترک است و با اتصال برق به دو پایه دیگر هر کدام یک رنگ را تولید می کنند.

ال ای دی چیست؟

در یک LED سه رنگ مثلاً با اتصال برق به پایه مشترک و یکی از پایه ها رنگ سبز تولید می شود و با اتصال برق به پایه مشترک و پایه دیگر رنگ قرمز تولید می شود. رنگ سوم نیز وقتی تولید می شود که هر دو پایه غیر مشترک به برق متصل باشند، در این صورت آنچه در نظر بیننده دیده خواهد شد رنگ حاصل از ترکیب سبز و قرمز یعنی رنگ زرد خواهد بود.

نوع هفت رنگ یا RGB دارای چهار پایه است. که یک پایه مشترک بوده و سه پایه دیگر هر کدام رنگهای اصلی قرمز، سبز و آبی را تولید می کنند و از ترکیب های مختلف این پایه ها نیز مطابق شکل زیر رنگهای دیگر ایجاد می شوند که در واقع به وسیله این نوع از LED  ها می توان هر رنگ دلخواهی را ایجاد کرد. نوعی دیگر از LED های هفت رنگ نیز تولید می شود که دارای دو پایه است و با اتصال منبع تغذیه به آن رنگهای مختلف بصورت خودکار و پشت سر هم تولید می شوند که البته در این نوع برخلاف نوع ۴ پایه شما نمی توانید کنترلی بر روی ترتیب و رنگ نور خروجی داشته باشید.

ال ای دی به زبان ساده | تابلوکاران

انواع ال ای دی از نظر شکل ظاهری :

از نظر شکل ظاهری LED  ها دارای انواع مختلفی می باشند که معروفترین آنها عبارتند از معمولی، اوال، کلاهی، کتابی و smd

انواع ال ای دی

۱- نوع معمولی

 که متداول ترین نوع می باشد و سال هاست مورد استفاده قرار می گیرد.

۲- ال ای دی اوال

 Oval در زبان انگلیسی به معنای بیضی است و به دلیل اینکه مقطع زیرین حباب ال ای دی اوال بصورت بیضی است این نام را بر روی آنها گذاشته اند . لازم بذکر است که مقطع زیرین ال ای دی های معمولی دایره ای شکل است. حباب ال ای دی های اوال معمولا مات بوده و دارای زاویه دید حدود ۱۳۰ درجه می باشند و به همین دلیل در ساخت تابلوهای روان که نوعی از تابلوهای LED است به کار می رود.همچنین این قطعه یکی از پر استفاده ترین ال ای دی ها در ((ساخت تابلو ال ای دی ثابت)) میباشد. ما در سایت تابلوکاران رنگ های مختلف این ال ای دی را به صورت جداگانه بررسی کرده ایم تا شما عزیزان به راحتی بتوانید پس از بررسی کامل و جامع آن را تهییه نمایید.برای بررسی بیشتر این ال ای دی ها میتوانید از صفحه ((ال ای دی اوال)) دیدن نمایید.

ال ای دی چیست

۳- ال ای دی کلاهی

سطح مقطع این نوع ال ای دی نیز دایره ای شکل است اما دارای ارتفاع کمتری نسبت به ال ای دی های معمولی می باشد. ال ای دی های کلاهی دارای نوری زیبا و درخشان هستند و با وجود این مزایاست که در ساخت تابلوهای LED ثابت بیشتر از این نوع استفاده می شود. LED های کلاهی مخصوصا در روز زاویه دید کمتری نسبت به ال ای دی های اوال دارند.گروه تابلوکاران برای راحتی کار شما همراهان، به مانند ال ای دی های اوال جزئیات رنگ های مختلف این ال ای دی را نیز در بخش ((ال ای دی کلاهی))بررسی نموده ایم.

 

تابلو ال ای دی ثابت

۴- نوع کتابی

این نوع ال ای دی دارای سطح مقطعی مستطیل شکل است و در برخی لوازم برقی جهت نشان دادن روشن یا خاموش بودن دستگاه و… به کار می رود. ۵- نوع smd: در مداراتی که فضا محدود است از ال ای دی های smd استفاده می شود.

انواع ال ای دی از نظر ولتاژ کاری 

ال ای دی ها با توجه به رنگ نور خروجی شان، نوع شان و.. ممکن است ولتاژ کاری متفاوتی داشته باشند که قبل از استفاده بایستی حتماً آنرا بدانید. مطمئن ترین راه برای دانستن این موضوع خواندن مقداری است که بروی بسته بندیشان نوشته می شود. معمولاً مقدار نوشته شده یک عدد ثابت نیست، بلکه یک محدوده ولتاژ مثلاً ۱٫۸ تا ۲٫۲ ولت می باشد. و نشان دهنده این است که این نوع از ال ای دی در محدوده ولتاژ ذکر شده می تواند نور مناسبی را از خود متساعد کند. اگر ولتاژ اعمال شده به ال ای دی کمتر از محدوده مجاز باشد نور آن نامناسب و کم خواهد بود و اگر بیشتر باشد ممکن است ال ای دی بصورت آنی و یا به مرور زمان معیوب شود.

ولتاژ کاری ال ای دی های سبز، آبی و سفید در محدوده ۳ ولت است و ولتاژ کاری ال ای دی قرمز در محدوده ۲ ولت است.

ال ای دی به زبان ساده | تابلوکاران

انواع ال ای دی از نظر جریان و توان مصرفی

وقتی به ال ای دی ولتاژ مورد نیاز را اعمال می کنید جریان الکتریکی در آن جاری می شود و این امر باعث متصاعد شدن نور از آن می گردد. جریان عبوری از ال ای دی ها بسته به نوع آنها متفاوت است و ممکن است دو ال ای دی با ولتاژ کاری  یکسان، جریان عبوری متفاوتی داشته باشند.  اما تقریبا در مورد همه ال ای دی های کلاهی و اوال می توان گفت که جریان مصرفی شان بین ۱۵ تا ۲۰ میلی آمپر است.اگر برای شما سوال شده که ال ای دی کلاهی و اوال چه تفاوت هایی باهم دارند میتوانید به مقاله ((تفاوت LED کلاهی و اوال))مراجعه نمایید.

از حاصلضرب ولتاژ ال ای دی در جریان عبوری از آن توان مصرفی بدست می آید. مثلاً اگر از یک ال ای دی با ولتاژ کاری ۳V ، جریان ۲۰mA عبور کند توان مصرفی آن برابر خواهد بود با ۶۰mW از چندی پیش شاهد آن بوده ایم که ال ای دی هایی با توان بالا (۵W,3W,1W و…) به بازار عرضه شده اند که نوری خیره کننده دارند. این نوع ال ای دی بیشتر در پرژکتورها مورد استفاده قرار می گیرند و به ال ای دی پاور معروفند. جریان مصرفی پاور ال ای دی ها بیش از ۳۰۰ میلی آمپراست.

نکته آخر اینکه ال ای دی ها به مانند لامپ های رشته ای دارای دو سر (دو پایه) هستند و برخلاف آنها جریان الکتریکی را تنها در یک جهت ( از پایه مثبت (آند) به پایه منفی (کاتد) ) عبور می دهند و در واقع دارای یک پایه مثبت و یک پایه منفی می باشند و معمولاً پایه بلندتر مثبت و پایه کوتاه تر منفی است.

بازدید کننده گرامی، مقاله ای که خواندید توسط تحریریه گروه تابلوکاران و به کمک منابع مختلف نوشته شده است. اگر کاستی ای در آن دیدید خوشحال می شویم که نظرتان را از طریق فرم پایین همین صفحه و یا از طریق بخش “ارتباط با ما” برایمان ارسال کنید. همچنین اگر موضوعی به نظرتان می رسد که تهیه مقاله آن برای دیگر همکاران مفید است لطفا درخواست آنرا به روشی که گفته شد ثبت نمایید.

10 پاسخ

 1. باتشکرازراهنمایی که کردید،ولی من بیشتربدنبال قسمتی بودم که متوجه بشم الان چه نوع لامپی برای ال ای دی های رایج دسته مردم استفاده میشه وچه ترانسی برای طول عمرومواظبت ازش لازمه که بگیریم،درصورت امکان برندهم میتونیدپیسنهادبدین ودرکل تصویردرصورتی که خراب باشه به چه صورت نمایاپ میشود
  درپایان ارزوی موفقیت وسربلندی کشورمان بزودی زودبراتون ارزومندم

  1. اسلام
   با امور پشتیبانی ما در ساعات اداری تماس بگیرید شما را راهنمایی خواهند کرد

 2. سلام
  محدوده ولتاژ و جریان کاری مربوط به ال ای دی های سه رنگ و هفت رنگ رو بیان نکرده بودید

  1. باسلام آموزش ها به طور کامل شرح داده شده است در صورت داشتن مشکل با پشتیبانی ما تماس بگیرید

 3. سلام ببخشید من یه لوستر دارم که لامپهای ال ای دی آبی رنگ داره ۶۶ لامپ به صورت سری به هم وصل هستند. ترانسش سوخته میخواستم ببینم باید با چه مشخصاتی ترانس تهیه کنم تا لامپ ها روشن بشه

 4. سلام و درود و خسته نباشید خدمت شما عزیزان ک بدون منت و دستمزد اطلاعات در دسترس عموم قرار میدهید .

 5. اگر آبی باشه و اگر 66تا همگی سری باشه ترانس نمیخواد
  یه دیود و برای اطمینان یه مقاومت100 اهم که تو اکثر لوازم الکترونیکی خراب مثل شارژر و لامپهای کم مصرف و لامپهای ال ای دی خراب پیدا میشه سری ببند به لامپ
  طرف خط سفید ریود وصل به سیم فاز که برق داره و با فازمتر معلوم میشه و اونطرف دیود به مقاومت و اونیکی سر مقاومت به سیم مشکی لوستر
  روشن نشد سیم مشکی لوستر و جدا کن با سیم دوم جابجا کن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش ساخت تابلو ثابت

آموزش ساخت تابلو روان

آموزش ساخت تابلو چلنیوم

آموزش ساخت مدار فلاشر

آموزش ساخت تلویزیون شهری

×